Bonitetna ocena
Sušenje tkanin v zimskem času po globinskem čiščenju
Pri sušenju tkanin v zimskem času po globinskem čiščenju so pomembni trije faktorji, ki so enakovredno pomembni za učinkovito sušenje. Vsak posamezen faktor pa sam po sebi ni zadosten da se tkanine lahko posušijo učinkovito.
1. Temperatura
Najprej lahko podrobneje pogledamo temperaturo zraka in njen vpliv na sušenje tkanin. Voda ima vrelišče pri 100 stopinjah celzija, kjer se molekulska vez med molekulami vode pretrga zaradi energije, ki jo pridobijo molekule vode pri segrevanju, in voda začne prosto prehajati v zrak. Vendar pa voda lahko zaradi različne molekulske energije prehaja v zrak pri vseh temperaturah od 0 – 100 stopinj celzija. Zaradi enostavnejše predstave lahko ostanemo le pri dejstvu, da voda pri višjih temperaturah izpareva hitreje kot pri nižjih temperaturah. Torej v zimskem času, v ogrevanih prostorih je zagotovljen prvi pomemben faktor pri sušenju tkanine po globinskem čiščenju.
2. Vlažnost zraka
Vlažnost zraka nam pove kakšna je stopnja koncentracije molekul vode v zraku. Na tej točki se zadeva malce zaplete. Ni res samo, da se vodne molekule ločijo od drugih in prosto prehajajo v zrak. Dogaja se tudi obratno, in sicer da se molekule vode v zraku kondenzirajo in prehajajo nazaj v tkanino. Trik sušenja je, da molekule vode hitreje izparevajo iz tkanine, kot pa se kondenzirajo nazaj v tkanino. Če bi bila hitrost izparevanja in kondenziranja enaka, se tkanina nikoli ne posuši. V primeru pa da je stopnja kondenziranja višja od izparevanja pa bi bilo tkanine še bolj mokre. Če bi tako tkanine po globinskem čiščenju pustili sušiti v zelo majhnem in zelo toplem prostoru bi se zgodilo, da bi se tkanina sušila do točke, ko bi relativna vlažnost zraka dosegla 90%. Po tem pa bi ostala vedno enako vlažna, saj bi se na tej točki voda kondenzirala na tkanini po enaki stopnji kot pa bi iz nje izparevala. Zato moramo po globinskem čiščenju nujno poskrbeti za čimboljše zračenje ter na ta način poskrbimo da iz prostora vlažen zrak menja svež, suh zrak. V zimskem času, ko so temperature nizke je zrak zunaj relativno zelo suh, saj molekule vode, ki so v zraku zamrznejo in padejo na tla. Če imamo torej ogrevan prostor, ki ga vsako uro za 3-5 minut temeljito prezračimo tako lahko dosežemo zelo učinkovito sušenje tkanin po globinskem čiščenju.
3. Pretok zraka
Če je zrak brez gibanja, potem se molekule vode, ki so izparele iz tkanine, zadržujejo predvsem v bližini tkanine od katere so izpareli. Zaradi tega se možnost ponovne kondezaciije v tkanino zelo poveča in tako je proces sušenja upočasnjen. Tako lahko proces sušenja dodatno pospešimo, če je čez površino tkanine usmerjen zračni tok (recimo od ventilaorja), ki tako izparele molekule vode odnese starn od tkanine in tako prepreči ponovno kondenzacijo na tkanini. To dejstvo pa lahko drži samo v primeru, da je relativna vlažnost zraka, ki prehaja čez tkanino nižja od tistega, ki je nad tkanino. Zaključek je torej, da se tkanine v zimskem času sušijo vsaj toliko hitro, kot v poletnem času, če zagotovimo potrebne pogoje; toplota, dovod suhega svežega zraka in dober preto zraka okrog tkanine.
Narocilo globinsko čiščenje preproge
Za vsa dodatna vprašanja, smo vam vedno na voljo.
Pišite nam na globinska@kapljica.eu